Niedawno przeprowadzone badania pokazują, że otyłość i nadwaga to problemy dotykające coraz większej liczby osób w każdym wieku. Nadprogramowe kilogramy już dawno przestały być wyłącznie problemem natury estetycznej – dzisiaj niosą za sobą również poważne konsekwencje zdrowotne. Pamiętajmy, że nadwaga przyczynia się do szybszego rozwoju wielu śmiertelnych chorób, takich jak np. miażdżyca czy cukrzyca. Czy da się z nią skutecznie walczyć?
Walka z otyłością – podstawy
Trzeba wiedzieć, że otyłość może mieć różne podłoże – od hormonalnego i psychicznego począwszy. Nie da się jednak ukryć, że duży wpływ na tycie społeczeństwa ma coraz bardziej siedzący tryb życia oraz szybka – „naszprycowana” cukrem oraz konserwantami – żywność. Ruszamy się zdecydowanie za mało, a jemy o wiele za dużo. Bez zmiany tych dwóch elementów stylu życia nie da się skutecznie, zdrowo i trwałe schudnąć. Jedynie regularny ruch i racjonalna zbilansowana dieta mogą przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów.
Jaką dietę wybrać?
Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny, dlatego też nie da się wskazać jednej uniwersalnej diety, która odpowiadałaby w stu procentach każdemu człowiekowi. Jeżeli zależy nam na zgubieniu kilku zbędnych kilogramów, to dobrze skontaktować się z dietetykiem, który przygotuje jadłospis odpowiadający indywidualnym potrzebom naszego ciała. Niestety, na taki krok nie decyduje się wiele osób głównie dlatego, że jest to kosztowna inwestycja. Jeżeli stwierdzimy, że nie stać nas na taki wydatek, to warto poszukać w internecie gotowych diet lub skorzystać z usług firmy cateringowej, która będzie dostarczała nam codziennie odpowiednio zbilansowane posiłki. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się diety polegające na ograniczeniu liczby spożywanych dziennych kalorii (zaliczyć należy do nich m.in. dietę 1000 kcal oraz dietę 2000 kcal). Warto jednak pamiętać, że diety przynoszą najlepsze efekty wtedy, kiedy są połączone z aktywnością fizyczną. Mając to na uwadze dobrze wyrobić w sobie nawyk codziennego biegania lub spacerowania.