• banner

Zdrowe jedzenie – podstawowe informacje o zdrowym jedzeniu

zdrowe jedzenie

XXI pierwszy wiek, to bez wątpienia okres, w którym stawia się na zdrowy tryb życia. Na rynku wydawniczym znaleźć można setki pozycji, traktujących o znaczeniu sportu i diety na ogólne samopoczucie człowieka. Jedno jest pewne – ciężko obecnie znaleźć osobę, która nie chciałaby się zdrowo odżywiać.  Powstaje tylko jedno podstawowe pytanie – jak tego dokonać?

O czym pamiętać?

Mówiąc o zdrowym żywieniu należy już na samym początku wspomnieć o konieczności spożywania regularnych posiłków. Pierwszy, kardynalny, błąd popełniamy  przeważnie rano, zaraz po otworzeniu oczu, kiedy nie jemy śniadania. Nie bez powodu uważa się, że jest ono najważniejszym posiłkiem w ciągu całego dnia.  Śniadanie napędza metabolizm i  daje ogromną dawkę siły. Odpowiednio przygotowane powinno być nie tylko sycące, ale też lekkie i zdrowe. Aby uniknąć podjadania i zapewnić sobie odpowiednią dawkę energii należy spożywać minimum pięć posiłków dziennie. Dobrze, żeby były one bogate nie tylko w warzywa, ale i owoce. Idealnie, żeby każde przygotowane danie zawierało jakiś warzywny lub owocowy dodatek. Oczywiście należy również pamiętać o regularnym spożywaniu ryb, jaj, produktów mlecznych i zbożowych oraz wartościowych tłuszczy. Zdrowe odżywanie zakłada również regularne spożywanie wody. Dziennie należy wypijać około dwóch litrów. Dbając o zdrowie, powinniśmy zrezygnować z jedzenia słodyczy oraz fast-foodów. Zdecydowanie lepiej będziemy się czuli po przekąszeniu jabłka lub marchewki niż paczki ciastek.

Czy warto się zdrowo odżywiać?

Oczywiście, że tak! Zdrowe żywienie i odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa w leczeniu wielu chorób. To, jak jemy i co jemy, wpływa w ogromnym stopniu nie tylko na nasz wygląd, ale i samopoczucie. Należy pamiętać, że dla zdrowia niebezpieczne jest nie tylko niedożywienie, ale i spożywanie produktów niepełnowartościowych, ponieważ mogą one prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych.