• banner

Ile kalorii powinna dostarczać dieta dla sportowców? 3000 kcal? Sprawdź!

Liczenie kalorii

Zazwyczaj słowo dieta kojarzy się z procesem odchudzania i redukcją masy. Fora i strony poświęcone zdrowemu odżywianiu zapełnione są poradami i jadłospisami diet prowadzących do zmniejszenia masy ciała. Co jednak ze sportowcami oraz ludźmi, którzy muszą lub chcą zwiększyć swoją masę i pracują nad rozwinięciem swojej muskulatury? Czy dla nich istnieje jakaś rozsądna, dobrze zbilansowana dieta, która zapewni odpowiednią ilość kalorii i energii niezbędnych przy treningu? Oczywiście! Przykładem takiej diety jest DIETA 3000 kcal.

  • Kiedy i dla kogo?

Dieta 3000 kcal przede wszystkim przeznaczona jest dla sportowców lub osób w trakcie intensywnego treningu. Dobrze zbilansowana dieta i odpowiednia suplementacja to doskonałe wsparcie organizmu w okresie wzmożonego treningu.

Osoby intensywnie trenujące i pracujące nad rozbudową muskulatury przechodzą przez dwa etapy, czyli tzw. masę i redukcję. Proces budowania masy mięśniowej obejmuje zarówno trening, jak i specjalną dietę.

Celem diety 3000 jest rozbudowanie masy mięśniowej poprzez specjalnie skomponowany jadłospis i zwiększenie kaloryczności posiłków. Dieta powinna zawierać jak najmniej produktów przetworzonych, powinna być bogata w pełnowartościowe białko pochodzenia zwierzęcego. Podczas stosowania tej diety i przy wzmożonej aktywności, należy również pamiętać o odpowiedniej suplementacji, dzięki czemu organizmowi dostarczane są podstawowe substancje odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Trening, odpowiedni plan żywieniowy i suplementacja wspomagają przyspieszenie przyrostu masy mięśniowej przy jednoczesnym zapobieganiu wzrostowi tkanki tłuszczowej.

  • Co jeść w czasie diety 3000 kcal?

Dieta sprofilowana na rozbudowanie masy mięśniowej musi być bogata w pełnowartościowe białko oraz węglowodany. W codziennym jadłospisie diety na masę powinny pojawić się:

  1. produkty zbożowe
  2. jaja kurze
  3. chude mięso (drób)
  4. ryby
  5. mleko i produkty mleczne
  6. warzywa
  7. owoce
  8. oleje roślinne – przede wszystkim oliwa z oliwek