• banner

Dieta 1000 kcl – wady i zalety diety tysiąca kalorii

zdrowa dieta

Utrata zbędnych kilogramów to często nie lada wyzwanie. Realizacja marzeń o zgrabnej i smukłej sylwetce nierzadko okupiona jest wieloma wyrzeczeniami.  Należy pamiętać, że podstawą do osiągnięcia sukcesu są nie tylko ćwiczenia, ale i odpowiednia dieta. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się dieta tysiąca kalorii. Na czym właściwie polega? Jakie są jej główne wady i zalety?

Jak wygląda dieta 1000 kalorii?

Dieta tysiąca kalorii polega, jak sama nazwa wskazuje, na ograniczeniu liczby spożywanych kalorii do tysiąca. Jeżeli zależy nam na tym, aby przyniosła oczekiwane rezultaty, to konieczne będzie wnikliwe zapoznanie się z tabelami wartości odżywczych produktów i potraw. Osoby, które zdecydują się przejść na tę dietę, muszą być również przygotowane na całkowite odstawienie: słodyczy i cukrów, mięs, ryb, tłustych wędlin, tłuszczy zwierzęcych, podrobów oraz ostrych przypraw i soli. Warto też wiedzieć, że na diecie tysiąca kalorii można przebywać tylko miesiąc. Ewentualne kontynuowanie powinno odbywać się pod opieką lekarza.

Zalety

Do najważniejszych zalet diety tysiąca kalorii zaliczyć należy szybko widoczne efekty. Dodatkowo jest to dieta zrównoważona, co oznacza, że dostarcza organizmowi wszystkie potrzebne składniki odżywcze i minerały. Zalecane posiłki są smaczne i różnorodne, a ich przygotowanie nie wymaga czasu ani zbyt dużych umiejętności kulinarnych.

Wady

Dieta tysiąca kalorii budzi spore kontrowersje, głównie przez szybkie tempo utraty kilogramów i obniżoną kaloryczność. Osoba, która zdecyduje się na nią przejść, musi już na samym początku zdać sobie sprawę, że jest to restrykcyjny sposób utraty kilogramów, któremu towarzyszy niedosyt spożywanych posiłków i uczucie głodu. O opracowanie jadłospisu najlepiej poprosić dietetyka, ponieważ proces wymaga specjalistycznej wiedzy i może okazać się pracochłonny.